Kaj pomeni biti certificiran nutricionist ali prehranski svetovalec?
Obstajajo številna komercialna usposabljanja, ki po opravljenem tečaju podeljujejo nazive kot npr. ‘certificiran nutricionist’, ‘certificiran prehranski svetovalec’, ‘prehranski strokovnjak’ itd., vendar so ti nazivi poljudni in ne pomenijo pridobitve registriranega poklica. Takšna usposabljanja ne zahtevajo nikakršne predhodne izobrazbe kot pogoj za pristop k usposabljanju.
Dejavnost nutricionistika v Sloveniji ni regulirana.
Dejavnost nutricionista navadno spremlja prodaja prehranskih dopolnil in raznih izdelkov (knjige, priročniki, jedilniki ipd.), ki so povezani s prehrano, hujšanjem ali športom, ampak v večini primerov za določenega posameznika niso niti potrebni niti nimajo znanstveno podprtih dokazov, da so učinkoviti.
Obstajajo pa tudi strokovna usposabljanja, ki jih priznava mednarodna stroka, torej mednarodna združenja iz posameznega področja prehrane, vendar je predpogoj za opravljanje takšnih usposabljanj (in pridobitev certifikata), predhodna univerzitetna izobrazba iz področja prehrane ali vsaj podobne naravoslovne vede kot je npr. biologija, kemija, medicina ipd. Brez formalne izobrazbe iz področja prehrane se tako kompleksne tematike kot je prebava, presnova, prehranska obravnava posameznika, prehrana in presnova ob bolezenskih stanjih ter razumevanja znanosti in znanstvenih raziskav ter strokovnih priporočil, ne da priučiti skozi enkratno usposabljanje. Lahko pa se temeljno izborazbo dopolni z usposabljanji, ki jih formalno izobraževanje ne zajema v zadostni meri in jih zato izvajajo priznane mednarodne organizacije. In to je pravi smisel usposabljanj oz. pridobitve certifikata – nadgraditev temeljne izobrazbe.